سلامت

آیا میوه خشک خانگی بخرم؟

آیا میوه خشک خانگی بخرم؟

جواب این سوال که آیا میوه خشک خانگی بخرم یا خیر بستگی به عوامل و فاکتورهای متعددی دارد. به عنوان مثال اگر شما قصد خرید میوه خشک خانگی دارید باید در درجه اول به کیفیت و تازگی محصول توجه کنید. ظاهر میوه خشک شده، عطر و  رایحه میوه خشک، طعم آن، میزان رطوبت آن، نوع بسته‌بندی آن و از همه مهمتر روش خشک کردن میوه باید به هنگام خرید میوه خشک خانگی مورد بررسی قرار بگیرند.

در صورتی که میوه شما کیفیت بالا و مناسب را داشت، می ‌توانید با خیال راحت آن را خریداری کرده و در منزل به صورت میان وعده و یا به صورت چاشنی با انواع غذاها و کیک و شیرینی‌ها مصرف کنید و از خواص بالای آن برخوردار شوید. اما آیا می‌دانید که چگونه می‌توان از کیفیت میوه خشک شده مطمئن شد؟ و آیا روش‌های نگهداری میوه خشک در منزل را می‌دانید؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به صورت مفصل در این مورد بحث کنیم.

مزایای خرید میوه خشک خانگی چیست؟

در دنیای امروزی که افراد به دنبال سبک زندگی سالم و مواد غذایی با کیفیت هستند، خرید و مصرف میوه خشک خانگی به عنوان یک گزینه محبوب طرفدران زیادی دارد. میوه های خشک شده حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر های غذایی هستند که نیازهای بدن را برطرف کرده و به حفظ سلامت بدن کمک می کنند.

یکی از مزایای اصلی خرید میوه خشک خانگی، کنترل کیفیت و انتخاب مواد اولیه میوه ها است. مواد اولیه در صورتی که از میوه‌های سالم، درجه یک و خوش طعم تهیه شده باشند قطعاً محصول نهایی کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت. این در صورتی است که اگر میوه‌ها بیش از حد رسیده باشند یا کال باشند، یا کرم خورده و ناسالم باشند، قطعاً کیفیت عطر و طعم و مزه میوه خشک شده نیز بسیار پایین خواهد آمد و مدت ماندگاری آن کم خواهد بود.

در ضمن شما با خرید میوه خشک خانگی امکان بهره‌مندی از میوه‌های فصلی و ارگانیک را خواهید داشت. این باعث می‌شود که محصولات شما نه تنها خوشمزه‌تر باشند، بلکه مقدار بیشتری مواد مغذی و ویتامین‌ها را نیز در خود جای داده باشند.

میوه خشک خانگی - بهترین روش نگهداری میوه خشک در منزل

بهترین روش نگهداری میوه خشک در منزل

شاید تصور کنید که نگهداری میوه خشک در داخل یخچال عمر آن را بیشتر کند، اما بهتر است بدانید که این کار کاملاً اشتباه است. رطوبت داخل یخچال بسیار بالا بوده و می‌تواند به میوه‌ها آسیب بزند؛ بنابراین توصیه ما به شما این است که میوه‌های خشک شده خود را در دمای ۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد و در یک مکان کاملاً خشک، تاریک و به دور از رطوبت و نور آفتاب نگهداری کنید. برای نگهداری میوه خشک به نکات زیر دقت کنید:

  • در قدم اول یک ظرف کاملاً ایزوله انتخاب کنید. ظرف شما می‌تواند از نوع پاکت‌های پلاستیکی وکیوم باشد که هوا را به درون خود راه نمی‌دهند و یا یک ظرف شیشه‌ای با درب محکم باشد.
  • در قدم دوم مکانی را انتخاب کنید که از نور خورشید به دور باشد و رطوبت آن نیز پایین باشد. به عنوان مثال میوه خشک شده را در کابینت‌های کنار گاز نگهداری نکنید، زیرا اغلب حرارت داخل این کابینت‌ها بالا است. همچنین از نگهداری ظرف میوه در داخل یخچال نیز خودداری کنید. در عوض ظرف میوه را در مکانی قرار بدهید که دمای آن از دمای اتاق پایین‌تر باشد و از نور و رطوبت نیز در امان باشد.
  • در قدم سوم حتماً به تاریخ انقضای میوه دقت کنید. هنگامی که تاریخ انقضای میوه به پایان رسید هر چقدر هم که شما شرایط نگهداری آن را استاندارد در نظر بگیرید باز هم میوه فاسد خواهد شد؛ بنابراین قبل از اینکه تاریخ انقضای میوه خشک شده به پایان برسد آن را مصرف کنید.

روش تشخیص بهترین میوه خشک خانگی

روش تشخیص بهترین میوه خشک خانگی

اگر در زمینه شناخت بهترین میوه خشک خانگی با کیفیت اطلاعات کمی دارید ما در اینجا به صورت کامل شما را راهنمایی می‌کنیم.

ظاهر میوه خشک شده

  • رنگ میوه

اولین گزینه‌ای که باید به آن توجه کنید رنگ میوه است. در آنالیز ظاهر میوه به دنبال رنگ‌های طبیعی و زنده باشید و از خرید میوه‌های کدر، کمرنگ یا تغییر رنگ داده شده خودداری کنید.

  • قوام و بافت میوه

میوه خشک شده با کیفیت دارای بافت سفت و در عین حال منعطف باشدو میوه‌هایی که بیش از حد سفت و خشک هستند و حالت سنگی و دندان شکن دارند یا بیش از حد مرطوب و به هم چسبیده هستند کیفیت کافی ندارند. همچنین بافت میوه باید در سرتاسر میوه بدون هیچ گونه لکه، هیچگونه سفتی و یا بدون حالت جویدگی به صورت ثابت و یکنواخت باشد.

  • اندازه و شکل میوه

به اندازه و شکل میوه نیز دقت کنید. میوه‌هایی که شکل و اندازه ناسازگار و ناهماهنگ دارند ممکن است در شرایط استاندارد و بهداشتی اسلایس و تکه تکه نشده باشند.

عطر و طعم میوه خشک

بوی میوه باید کاملاً طبیعی باشد. میوه‌هایی با بوی بد و بوی تیز کیفیت کافی را ندارند. همچنین طعم میوه‌ها نیز باید طبیعی باشد و شیرینی و اسیدیته متعادل داشته باشد. میوه‌هایی که طعم کهنه دارند و یا شیرینی آنها بیش از حد مصنوعی و دل زننده است کیفیت مناسبی ندارند.

میزان رطوبت میوه

رطوبت بالای میوه باعث فساد زودرس آن می‌شود. از طرفی سفتی زیاد و حالت سنگی و دندان شکن بودن میوه خشک شده نیز نشان از کهنه بودن میوه دارد؛ بنابراین میوه‌هایی را خریداری کنید که بافت آنها در عین سفت بودن رطوبت کافی نیز داشته باشد و به اصطلاح جویدنی باشد.

عوامل موثر بر روی قیمت میوه خشک خانگی

عوامل موثر بر روی قیمت میوه خشک خانگی

عوامل زیادی بر روی قیمت میوه خشک خانگی تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کیفیت میوه‌های تازه

اگر میوه‌های تازه از نوع کرم خورده، کهنه، بیش از حد لهیده و یا کال باشند قطعاً کیفیت میوه خشک شده نیز افت خواهد کرد و قیمت آن نیز ارزان‌تر خواهد بود؛ بنابراین اگر میوه خریداری شده شما از مواد اولیه درجه یک تولید شده باشد به احتمال زیاد قیمت آن نیز ممکن است کمی بالاتر باشد.

  • روش خشک کردن

روش‌های خشک کردن میوه در آفتاب و یا در دستگاه میوه خشک کن جزو دو روش متداول برای خشک کردن میوه‌ها هستند. اگرچه که آفتاب خشک کردن میوه‌ها باعث بهبود طعم میوه و حفظ بیشتر مواد مغذی در میوه می‌شود، اما به دلیل محدودیت فضا و محدودیت حجم میوه‌ هایی که می‌توان با این روش خشک کرد ممکن است که قیمت آنها نسبت به خشک کردن میوه در دستگاه کمی بالاتر باشد.

  • نوع بسته‌بندی میوه خشک شده

نوع بسته‌بندی میوه‌های خشک شده و متریالی که برای بسته‌بندی انتخاب می‌شوند نیز در قیمت گذاری محصول تاثیرگذار هستند. بسته‌بندی‌های لاکچری و با متریال با کیفیت ممکن است قیمت محصول را بالاتر ببرند. البته این نوع بسته‌بندی‌ها کیفیت میوه خشک را نیز حفظ می‌کنند و میوه را در برابر نفوذ رطوبت و هوا محافظت می‌کنند.

نظر نهایی

اگر قصد خرید میوه خشک خانگی دارید توصیه ما به شما این است که در درجه اول در مورد کیفیت میوه اطمینان کامل حاصل کنید و سپس قیمت آن را استعلام بگیرید. به عبارت دیگر اولویت شما برای خرید میوه خشک خانگی کیفیت بالای میوه باشد. ما در این مقاله به صورت مفصل در مورد نحوه تشخیص کیفیت میوه اطلاعات کافی به شما ارائه داده‌ایم تا بتوانید در نهایت یک میوه خوش طعم، خوشمزه و با کیفیت خریداری کنید و از مصرف آن لذت کافی را ببرید.

میوه‌های خشک شده گزینه بسیار عالی برای مصرف میان وعده یا مصرف با انواع مختلف دسرها و کیک و شیرینی‌ها و غذاها هستند و از آنجایی که غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند می‌توانند درصد بسیار بالای نیاز بدن شما به این مواد را تامین کنند.

منبع:

healthline.com

۸۲
https://mojan-co.com/?p=16688
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها